Как да поддържаме компютъра си, така че да живее 3 пъти по-дълго?
25.03.2019
КАК ДА ПОДДЪРЖАМЕ ХАРДУЕРА НА КОМПЮТЪРА СИ?
Ако не сте сигурни кое точно е хардуерът, това е онази част от компютъра ви, която ритате често. И тя изисква периодично да се грижите за нея, за да остане здрава и да работи в изправност. Ето какво да направите:1. Винаги използвайте компютъра си с непрекъсваемо захранване (UPS). Това би го предпазил от токов удар, ако има предпоставки за такъв.
2. Обезпрашавайте компютъра поне веднъж на година. Ако в къщата ви се събира голямо количество прах, почиствайте устройството си поне веднъж на 3-4 месеца. Може да избършете праха с кърпа или да го съберете с прахосмукачка. След това използвайте контейнер с компресиран въздух, за да достигнете труднодостъпните места.
• Как да махнете капака на кутията на настолния компютър? Въпреки, че техниката е различна за различните производители и модели, в повечето случаи откачането се извършва с помощта само на кръстата отвертка.
• Как да отворите лаптоп, за да го почистите? Имайте предвид, че повечето модели лаптопи се различават. За да избегнете грешки или бъдещи повреди при тази операция, ви съветваме да потърсите точните инструкции за отварянето на лаптопа, описани от производителя. Освен да се подготвите с допълнителна информация, ще ви бъдат нужни кръстата отвертка за премахване на малките винтчета.
3. Почиствайте вътрешността на кутията. Инструментите, необходими за почистване на интериора на кутията, са контейнер с компресиран въздух, памучни тампони и пинсети. Избягвайте достъпа до компоненти, кабели и проводници по време на процеса на почистване. Винаги поддържайте разстояние от 10 см между кутията с компресиран въздух и всички компютърни компоненти.
• Използвайте пинсетите, за да отстраните по-големи топки прах или други частици. Бъдете внимателни с компонентите и кабелите и се старайте да избягвате директен допир. С контейнера със сгъстен въздух изчистете насъбралите се нечистотии около всички части на компютъра. Не забравяйте да държите разстояние от около 10 см между пръскалото и компютъра. Издухвайте праха или остатъците, събрани около всеки вентилатор, включително вентилаторите на кутията, вентилатора на захранващия блок и вентилатора на процесора.
• След като приключите с вентилаторите и малките компоненти, може да използвате компресирания въздух и да почистите дъното на кутията. По същия начин почистете компютъра и отвън, когато затворите капака.
• Обърнете специално внимание при почистването на процесора и неговия вентилатор. Напръскайте вентилаторите на захранването. Съветваме ви да не включвате компютъра си, докато той е отворен. Това дава предпоставки за късо съединение.
4. Внимавайте при включването на USB, Ethernet кабели, колони, принтери и други устройства към вашия компютър. Портовете са от голямо значение, а могат много лесно да се повредят при невнимателна употреба и да ви костват скъпо откъм разходи за поправка.
5. Почистете клавиатурата на настолния компютър. Изключете я, обърнете я в ръцете си и разклатете леко нагоре-надолу и отстрани. Завъртете я нагоре и използвайте компресиран въздух, за да изчистите нечистотията между клавишите.
6. Не забравяйте мишката. Изключете мишката от компютъра и я изчистете с помощта на кърпичка, напоена с алкохол или почистващ препарат. Може отново да използвате сгъстен въздух и да изчистите ръбовете и нишите от външната част на устройството.
7. Почистете монитора. Използвайте леко навлажнена микрофибърна кърпа и внимателно избършете праха и пръстовите отпечатъци от екрана.
КАК ДА ПОДДЪРЖАМЕ СОФТУЕРА НА КОМПЮТЪРА СИ?
Това е онази част от компютъра, на която обикновено викате и се ядосвате. Това е в кръга на шегата, разбира се. Но за да съхраните нервната си система и да намалите ядовете от компютъра си, следвайте следните няколко стъпки:1. Инсталирайте антивирусен софтуер и настройте автоматичен график за поддръжка. В повечето случаи компютрите с операционна система Windows имат антивирусна програма, но ако нямате такава, добре е да си инсталирате. Има безплатни софтуери като Avast, например, чиито подобрени версии са изгодни и ефективни. Можете, разбира се, да потърсите и други антивирусни програми. В Интернет ще откриете подробни списъци.
2. Направете резервно копие на данните на компютъра си. Windows има опция „System Restore“ (възстановяване на системата), която дава възможност да настроите автоматично архивиране на цялата система. Редовното архивиране осигурява идеално копие на системата, работеща при оптимални нива на производителност. За да планирате автоматизираното архивиране, отворете стартовото меню и в търсачката напишете „System Restore“ (Start Menu – Search - System Restore). Натиснете бутона Enter и следвайте инструкциите в диалоговия прозорец „Възстановяване на системата“.
3. Изхвърлете „боклука“:
От дисковото пространство. Недостиг на пространство в устройство C може да има критичен ефект върху работата на компютъра, затова е добре да използвате функцията „Почистване на диска“ („Disk Cleanup“). Тя автоматично сканира хард диска на компютъра и намира временни файлове, които вече не са необходими. Изтриването на тези файлове освобождава място в паметта на компютъра, което подобрява неговата работа. Ето как да почистите С-то:
- Отворете стартовото меню и изберете „Моя Компютър“, намерете иконата „C drive”(или пространството, където е запазена операционната система), натиснете десен бутон и изберете опцията „Properties"
- Натиснете „Disk Cleanup“ и диалоговият прозорец ще се отвори. Там ще видите цялото място, което е заето.
- Поставете отметка във всяко квадратче, поставено в полето „Файлове за изтриване“ и кликнете OK. Процесът може да отнеме няколко минути. Ще получите известие, когато приключи.
От браузърите си. За целта може да използвате функцията „Чистене на диск“ (Disk Cleaner), включена в пакетите на Windows, или свалете безплатен софтуер, например CCleaner. Така наречените „бисквитки“ и „кеш“, останали в браузърите, могат да се натрупат до гигабайти и да изхабят много ценно пространство. Поради тази причина те трябва периодично да се изтриват.
4. Уверете се, че имате най-актуалните актуализации на драйвери, софтуер и фърмуер от производителя на компютъра. Тези ъпдейти може да намерите и свалите от сайта на производителя, като обикновено са безплатни.
5. Дефрагментирайте твърдия диск ежемесечно, за да поддържате безпроблемно работата на компютъра (това важи за компютри и лаптопи с HDD – Hard Disk Drive, но не и за компютри и лаптопи със SSD – Solid State Drive). Windows включва помощна програма за това, но има и инструмент, наречен „Magical Defrag“, който автоматично дефрагментира вашата система по време на периоди на неактивност. Не подценявайте също ефекта от диск мениджмънта. В Windows полезни са възможностите за „Пренареждане на елементите на твърдия диск“ („Rearrange items on your hard disk“) и „Освобождаване на пространство на твърдия диск“ („Free up space on your hard disk“).
6. Използвайте командата msconfig в командния ред RUN, за да отворите прозорец, който ще ви позволи да махнете отметката за автоматично стартиране на програми, които не използвате. Моля, имайте предвид, че тази команда не е налична за Windows 10.
Придържайте се към следните съвети за поддръжка на компютъра си и наблюдавайте разликите. Ако забележите интересна промяна, споделете ни за нея като ни пишете на имейл office@impacto.bg или на ЛС във Facebook.
Помнете, че експертите на Impacto.bg са винаги на разположение за консултация или за да ви предложат компютърна техника, съобразена с персоналните ви нужди и желания. Очакваме ви и на тел. 032 622 496, за да отговорим на всеки ваш въпрос.
Към всички новини